Jdi na obsah Jdi na menu
 


F-18 je jedním z klíčových a hlavních stíhacích letadel US army plní několik úloh u mnoha letek s rozdílným určením. Hornet má mnoho určení: letoun pro vybojování vzdušné nadvlády
stíhací bombardér – bitevník
wild weasel – letoun pro boj s PVO
foto-průzkumný letoun
naváděcí letoun


Už když byl Hornet jen na rýsovacím prkně počítalo se s ním jako s novým nástupcem tehdy stárnoucích strojů. F-18 znamenala nové světlo. Měl nahradit typy jako Vought A-7 Corsair II a později taky A-6 Intruder.

Po jeho příchodu začal být zkoušen a hned také používán jako stíhací bombardér a to i pro noční útoky za pomocí laserem naváděných pum LGB. Tyto zbraně však nosí jen velice vyjímečně páteří výzbroje Hornetu jako stíhacího bombardéru se staly různé řízené střely proti všem pozemním cílům,naváděné pumy a to i naváděné televizí Walleye a Walleye II, a jako vždy taky celá řada zbraní bez navádění jako jsou konvenční – nenaváděné pumy a neřízené rakety v raketových blocích. A jako vždy rychlopalný rotační kanon M61A1 Vulcan ráže 20 mm který je instalován ve špičce – tato zbraň se plně osvědčila ve válce v Iráku kde jí byly ničeny pozemní opevněná stanoviště a cíle jako automobily. Mezi AG výzbroj Hornetu patří rakety jako AGM-65 Maverick,HARM,nová AGM-84 SLAM která má údajně ve výzbroji F-18 nahradit dosud používanou proti-lodní střelu Harpoon – ta byla upravena pro použití na letadlech.
S pumové výzbroje to jsou naváděné pumy jako AGM-62 Walleye,ER/DL Walleye II,laserové GBU-12 Paveway a nově i Paveway II,dále pak třeba BLU-109 JDAM,a neznámá AGM-154 JSOW ta je ale takřka nepoužívaná. Neřízené pumy jako Mk.83,Mk.82 Snakeye a celá řada dalších neřízených pum.

Další role Hornetu je jako stíhačky. Pro tento úkol je používán v mnoha zemích a i v americké armádě. Pro tyto se F-18 naplno hodí vzhledem ke své skvělé obratnosti a možností zbraní. Základem AA zbraní jsou střely AIM-9 Sidewinder na konci křídel – na odpalovacích lištách, dalšími zbraněmi jsou střely středního dosahu AIM-7 Sparrow, nově se pro Hornet našla nová střela dalekého dosahu a to AIM-120 AMRAAM. Tohle jsou páteřní protiletecké střely na Hornetu byly zkoušeny i střely jiného dosahu a typu zaměření,ale ty nejsou používány.

Hornet je také používán pro speciální účely a to je třeba Wild Weasel. Pro tyto účely se používá vylepšená verze F-18D – ta je dvoumístná vzhledem k řadě přístrojů umožňující tohle zdokonalené využití. Pro mise WW je Hornet vybaven řadou podpůrných přístrojů které umožňují F-18 při tomto nasazení lépe vyhledávat, označovat a tedy potom i ničit protivníkovy radary a PV obranné systémy a také (a to hlavně( pomáhá Hornetu se při zaměření lépe ukrýt a uniknout na něj zaměřené střele. Na F-18D upravené pro WW je také více výmetnic kalmných dipólových cílů které jsou také silnější = větší.Dále jsou zde instalovány světlice.

Z těch systémů na palubě F-18D WW by se měly vyjmenovat třeba přístroje jako třeba základní pouzdro FLIR které je i v „normálních“ strojích které umožňuje Hornetu létat za velmi stížených podmínek a to jak za velice špatného počasí tak v noci a všechno dohromadyJ a také a to je jeho hlavní funkce umožňuje v těchto podmínkách zaměřovat nepřátelské cíle pro vlastní zbraně, nebo je jen označit pro jiná letadla nebo pozemní jednotky. Dále jsou zde pouzdra pro lokalizaci cílů a jejich zaměření pro další zničení AN/AAS-38A.Dále pak systém který se navazuje s FLIRem a je systém AN/AAR-50 který umožňuje pilotovy snímat terén a ten přenášet na TV obrazovku.Dále ještě třeba laserový označovač cílů a dálkoměr v jednom AAS-38B,výstražný radarový systém AL-50/67,systém pro elektronická klamná opatření ALQ-126B a potom ještě ty výmetnice které jsou združeny v systém ALE-39/47 tato věc umožňuje při příletu střely automaticky vypouštět klamné cíle bez přičinění pilota podle údajů z výstražných radarů o střele a tím je efektivita klamných cílů velice vysoká.

Verze F-18D se používá také jako neupravená a to pro cvičné účely,pozorovací letoun a občas i jako foto-průzkumný letoun a tyto všechny funkce vzhledem k tomu že tato verze je dvoumístná.

Plánuje se a už je i částečně zapojována nová verze a tou je F-18 E která se má dělit ve 2.Tohle je docela nepochopitelné pže letoun celkově je naprosto stejný jen se změní pohonné jednotky a to u jednoho na motory bez přídavného spalování!!(což je docela divné).No nicméně ta „druhá“ už bude mít/má motory s přídavným spalováním a může dosáhnout i rychlosti kolem Mach 2!
Tato verze je někdy označována za Super Hornet – spíš častěji Vytlem

SH je o něco větší než stávající verze a to jde vidět např.na rozpětí které je větší.Na větším křídle je ještě další závěsník a tudíž má F-18 E k dispozici prostor 6-ti závěsníků pro upevnění řady zbraní a to i těch plánovaných/nových.
Dalším vylepšením na SH je jeho pokrytí částečně pohlcujícími plochami radarového záření RAM. Jsou zde nové systémy jako pokročilé rušiče ASPJ a ALQ-165 a také třeba ALE-50 a ALE-52 pro obranu před nepřátelskými střelami – tento systém je zkoordinován společně s výmetnicemi klamných cílů.
Nejlepším je údajně však dotykový,barevný displej HDD.

O SH se říká že je to stroj 21. století,určitě je to pravda a tento stroj také spadá do skupiny High-tech strojů jako je např.F-14D Hornet,F-22 Raptor,ale taky i naše stíhačky JAS-39 Gripen!

Pro další účely se používají částečně vylepšené Hornety C a to u NASA která na nich zkouší např. přetížení nebo na upraveném řízení podobném v raketoplánu jsou piloti učeni základům ovládání.

Hornet se zapojil do několika válek a ozbrojených akcí. Válka v Perském zálivu,v Afghánistánu,Bosně a nově také ve válce v Iráku. Taktika zapojení Hornetu do akcí je hlavně z letadlových lodí kde tvoří většinu „zásob“ letadel vzhledem k řadě jeho použití.Z letadlových lodí létají na útoky v kombinovaných svazech kde mají svou roli hlavně jako stíhací bombardéry a letadla pro umlčování PVO protivníka,částečně taky jako stíhací krytí ve svazu,tento úkol však nadále přebírá F-14 Tomcat.

Technické údaje: F/A-18 C/D Hornet

Motory: 2x F404-GE-400 = proudové s přídavným spalováním,tah 71,20 kN
Max. rychlost: 1 915 km/h ve v. 12 190 m
Dostup: 15 240 m
Dosah: 1 060 km

Rozměry:

rozpětí: 11,43 m
délka: 17,07 m
výška: 4,66 m
-------------------------------------------------------------------------------------
A pro srovnání napíšu ještě technické údaje Super Hornetu,aby byly vidět změny.

Technické údaje: F/A-18E Super Hornet

Motory: 2x F414-GE-400 = turbodmychadlové s přídavným spalováním,tah 97,86 kN
Max.rychlost: 1 920 km/h,ale v menší výšce – 6 090 metrech
Dolet:2 040 km
Dostup: 15 240 m

Rozměry:

Rozpětí: 13,90 m
Délka: 18,66 m
Výška: 4,73 m

F/A-18 používá také akrobatická letka námořnictva "Blue Angels"


ImageImage

ImageImage

ImageImage

_________________
ImageImage

Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.

Cancer Gender:Muž DragonOfflineOsobní galerie uživatele HanessZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:    
Odeslat nové témaOdpovědět na témaZobrazit předchozí témaPoslat email příteli.List users that have viewed this topicUložit toto téma jako souborPrintable versionPřihlásit, pro kontrolu soukromých zprávZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


  NAVIGACE PORTÁLU WWW.PALBA.CZ PODLE TECHNIKY (druh zbraně, kategorie a navigace fotogalerií)

  LETECTVO
  Luftwaffe
  RAF
  USA   poválečné
  Rusko   poválečné
  Itálie
  Francie
  Japonsko
  Československo
  NATO
  Švédsko
  Válka ve vzduchu
  NÁMOŘNICTVO
  Kriegsmarine
  Royal Navy
  USA   poválečné
  Rusko   poválečné
  Itálie
  Francie
  Japonsko
  Ostatní, ponorky
  Válka v Atlantiku
  Válka ve Středomoří
  Válka v Pacifiku
  Válka v Ind. oceánu
  TANKY, VOJSKO
  Německo   Tanky
  Zbraně   Pušky
  Waffen SS
  Velká Británie
  USA   poválečné
  Rusko   poválečné
  Itálie
  Francie
  Japonsko
  ČSR   poválečné
  Ostatní   NATO
  Varšavská smlouva
  SPECIÁLNÍ ZBRANĚ
  Wunderwaffen
  Tajné zbraně
  Rusko - PVOS
  Rakety, jaderné
  a kosmické zbraně

  TÉMATA
  Témata včera
  Témata 3 dny
  Za týden
  Bez odpovědí
  FORUM FOTO
  Hádejte fota
  Bojiště WW2
  Arm 1918-1945
  Arm 1945-200?
  Lidé, militárie
  Epochy
  Zábava, akce
   
  FOTOGALERIE
   
  Album
  NAVIGACE
  Portál
  Fórum
  Články
  HLEDAT
  Stáhnout
  Linky
  FAQ
  Pošta
  Registrace
   
  HORNÍ MENU 
 

  NAVIGACE PORTÁLU WWW.PALBA.CZ PODLE STÁTŮ (odpovídá struktuře fóra)

  OZNÁMENÍ A JINÉ
  Náměty
  Filmy, knihy
  Fikce, dohady
  Hospoda
  Vtipy, citáty
  BOJIŠTĚ WW2
  Západní fronta
  Východní fronta
  Středomoří
  Dálný Východ
  Komplexně
  ARMÁDY 1918-1945
  Německo   Británie
  USA   SSSR
  Itálie   Francie
  Japonsko
  Československo
  Ostatní
  ARMÁDY 1945-200?
  SSSR-Rusko
  USA   NATO
  Varšavská smlouva
  ČSSR, ČSR
  Jaderné zbraně
  Ostatní
  LIDÉ, MILITÁRIE
  Osobnosti, příběhy
  Vyznamenání
  Uniformy
  Zločiny, Holocaust
  Ostatní
  EPOCHY
  Starověk
  Středověk
  Novověk
  WW1
  Po roce 1945
  ZÁBAVA, AKCE
  Bazar
  Spolky, akce
  Hry
  Modelařina
 Board Security

2359 blokovaných útoků
RSS kanál

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

have a good day!

(AnthonyMap, 26. 1. 2022 3:09)

As Real As You Want it To be. Fill out this short survey and we'll give you a chance to win an iPhone 12. Hurry up. Visit https://anti-covid.us/

Test, just a test

(PatrickOcear, 25. 1. 2022 15:16)


Kierre.info - Hỏi Gì Cũng Biết. Giải đáp tất cả các câu hỏi trong cuộc sống xung quanh bạn một cách chính xác nhất. Bao gồm các câu hỏi là gì, tại sao, như thế nào, là ai, ở đâu, làm thế nào...
Address: 281 Doi Can, Ba Dinh, Hanoi, Vietnam
Zipcode: 11113
Phone number: +84383294435
Mail: kierre.info@gmail.com

Follow us:

https://www.youtube.com/channel/UCaehx72Jeiv_yWccnoshXdg
https://www.pinterest.com/kierreinfo/_saved/
https://www.facebook.com/Kierre-103326488924568
https://twitter.com/kierreinfo
https://myspace.com/kierre.info

Замена венцов в Новокузнецке

(JackieSeedy, 24. 1. 2022 15:38)

https://maps.google.co.id/url?sa=t&url=https://www.instagram.com/zamena_fundamenta_nvkz/

Работа

(DonaldSaice, 24. 1. 2022 14:27)

https://vk.com/rabota_kemer_ovo?w=wall-109862666_2779

Замена венцов в Новокузнецке

(JackieSeedy, 24. 1. 2022 9:52)

https://maps.google.com.kw/url?sa=t&url=https://www.instagram.com/zamena_fundamenta_nvkz/

Заработок в интернете

(MichaelHed, 24. 1. 2022 9:45)

https://maps.google.com.cu/url?sa=t&url=https://vk.com/zarabotok_v_internete_dlya_mam

https://captainjackcasinos.com/

(Patricksat, 23. 1. 2022 10:32)

https://captainjackcasinos.com/

Wana fun on browser playing crazygames?

(CraMet, 22. 1. 2022 16:01)

Hello. CrazyGames features the latest and best free online games. You can enjoy gaming without interruptions from downloads, intrusive ads, or pop-ups. Just load up your favorite games instantly in your web browser and enjoy the experience.
You can play our games on desktop mobile devices. That includes everything from desktop PCs, laptops, and Chromebooks, to the latest smartphones and tablets from Apple and Android.
More info at https://www.crazygamesonline.com/

Бады ради мужчин и женщин

(JaimeOppok, 22. 1. 2022 3:51)

Заказать бады ради мужчин чтобы повышения либидо и потенции, китайская медицина.
Женские возбудители и афродизиаки. Безвыездно дозволительно Заказать тут :
https://Fito-Shop.in.ua

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 21. 1. 2022 17:10)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

hård knuta under huden

(hård knuta under huden, 20. 1. 2022 23:05)


This article will assist the internet viewers for building up new weblog or even a weblog from start to end. hård knuta under huden icver.teswomango.com/map10.php

Wana fun on browser playing crazygames?

(CraMet, 19. 1. 2022 8:04)

Hello. CrazyGames features the latest and best free online games. You can enjoy gaming without interruptions from downloads, intrusive ads, or pop-ups. Just load up your favorite games instantly in your web browser and enjoy the experience.
You can play our games on desktop mobile devices. That includes everything from desktop PCs, laptops, and Chromebooks, to the latest smartphones and tablets from Apple and Android.
More info at https://www.crazygamesonline.com/

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 19. 1. 2022 3:24)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Какая сегодня погода?

(Kirillfgl, 19. 1. 2022 1:06)

Как вы прогнозируете погоду?
ЛИчно я смотрю вечером на закат, но если ничего не вижу, тогда иду на сайт https://www.gismeteo.ua/ и там получаю весь прогнозируете. И было несколько раз когда сайт был не прав.
Так что доверй, но проверяй.

Работа

(DonaldSaice, 16. 1. 2022 23:49)

https://vk.com/rabota_kemer_ovo?w=wall-109862666_2779

Работа

(DonaldSaice, 16. 1. 2022 12:06)

https://vk.com/rabota_kemer_ovo?w=wall-109862666_2779

Best games online on kizi10 browser!

(kizibuine, 16. 1. 2022 10:05)

Kizi10 is an internet browser game system that features the best complimentary online free games. Our video shooting free games run in the internet browser and can be played immediately without downloads or installs.
https://www.kizi10.org/

купить душевую кабину 90 на 90

(Bogdankmx, 16. 1. 2022 8:35)

Здравствуйте дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию изделия из стекла для дома и офиса.Наша организация ООО «СТЕКЛОЭЛИТ» работает 10 лет на рынке этой продукции в Беларуси.Офис сегодня – это не пыльная комната в панельном здании, а лицо компании, его визитная карточка. Во многом это определяет интерьер, но также огромное значение имеют дверные конструкции и стеклянные перегородки в офисе. Появившись в качестве перегородок достаточно давно, стеклянные стены использовались чаще всего просто в качестве разделителя помещения, и только недавно они вошли в список интерьерных изюминок. В своих конструкциях мы используем стекло от лучшего мирового производителя листового стекла AGC GLASS EUROPE.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1vmrY5GSwVaOZLTTZYDu9eRJGb7VqrLSr/view?usp=sharing
Увидимся!

Заработок в интернете

(MichaelHed, 16. 1. 2022 4:25)

https://maps.google.com.py/url?sa=t&url=https://vk.com/zarabotok_v_internete_dlya_mam

Заработок в интернете

(MichaelHed, 15. 1. 2022 20:07)

https://maps.google.com.ar/url?sa=t&url=https://vk.com/zarabotok_v_internete_dlya_mam


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »